Wyprysk pieniążkowaty - objawy, leczenie, różnicowanie

2020-01-27 20:10 Natalia Młyńska

Wyprysk pieniążkowaty, inaczej wyprysk mikrobowy, to jedna z odmian wyprysku kontaktowego. Zmiany na skórze kształtem przypominają monety, a najczęściej pojawiają się na skórze kończyn, tułowia i rąk. Jego przyczyny nie są znane. Wyprysk pieniążkowaty zazwyczaj pojawia się u dorosłych w średnim wieku, choć występuje również u dzieci. Jakie są objawy wyprysku pieniążkowatego oraz jak przebiega jego leczenie?

Spis treści:

 1. Wyprysk pieniążkowaty - badania diagnostyczne
 2. Wyprysk pieniążkowaty - różnicowanie
 3. Wyprysk pieniążkowaty - leczenie
 4. Wyprysk pieniążkowaty - zapobieganie

Wyprysk pieniążkowaty (wyprysk pieniążkowy, wyprysk mikrobowy, łac. eczema nummulare) jest odmianą wyprysku charakteryzującą się licznymi, okrągłymi zmianami, w kształcie monet, najczęściej wielkości 1- 3 cm. Są one wyraźnie odgraniczonymi od otoczenia. Ogniska rumieniowe pokryte są pęcherzykami i grudkami. Zmiany przewlekłe pokrywa złuszczający się naskórek.

Umiejscowienie wyprysku pieniążkowatego nie jest specyficzne, zmiany mogą pojawiać się symetrycznie na tułowiu, kończynach dolnych i grzbietach rąk.

Choroba jest przewlekła, występuje z nawrotami i częściej dotyka osób starszych. Wyprysk pieniążkowy bardzo rzadko występuje u dzieci. Pacjenci z wypryskiem pieniążkowym mogą wykazywać nadwrażliwość na neomycynę, nikiel, rtęć oraz formaldehyd. 

Wyprysk pieniążkowaty - badania diagnostyczne

Rozpoznanie wyprysku pieniążkowatego ustala się na podstawie obrazu klinicznego oraz wywiadu lekarskiego przeprowadzonego z pacjentem.  

Badania diagnostyczne zazwyczaj nie są wymagane. Aby wykluczyć infekcję grzybiczą w pojedynczych zmianach, należy zbadać zeskrobiny naskórka.

W przypadku pojawienia się objawów wskazujących na wyprysk pieniążkowaty należy zgłosić się do dermatologa lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Wyprysk pieniążkowaty - różnicowanie

Wyprysk pieniążkowaty należy różnicować z chorobami o podobnym obrazie klinicznym. Są to między innymi:

Wyprysk pieniążkowaty - leczenie

W leczeniu wyprysku pieniążkowatego stosuje się leczenie miejscowe i ogólne. 

W trakcie leczenia miejscowego wskazane jest stosowanie emolientów oraz środków myjących niezawierających mydła. Miejscowo stosuje się kremy i aerozole z antybiotykami i steroidami o średniej mocy.

W trakcie leczenia ogólnego, podobnie jak w innych odmianach wyprysku, podaje się środki przeciwalergiczne. Stosuje się antybiotyki w zależności od wyników antybiogramu. Przy nasilonych zmianach odpowiednie jest podanie steroidów.

Wyprysk pieniążkowaty - zapobieganie

Występowaniu zmian sprzyjają różne czynniki - w tym stres, wtórne infekcje oraz nadmierne wysuszenie skóry. Choć zmianom tym nie można całkowicie zapobiec, prawdopodobieństwo pojawienia się wyprysku pieniążkowatego  można zmniejszyć. W tym celu warto:

 •  nawilżać skórę
 •  unikać stosowania mydła
 •  nosić ubrania o naturalnym składzie, przewiewne i luźne
 •  nawilżać powietrze w pomieszczeniu

Czytaj też:

Bibliografia:

 1. S. Jabłońska, S.Majewski - Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Wydawnictwo Lekarskie PZWL
 2. R.J.G. Rycroft,S.J. Robertson – Dermatologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL
O autorze
Natalia Młyńska
Natalia Młyńska
Studentka kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Jej największą pasją jest medycyna. Uwielbia też sport, głównie bieganie i taniec. Chciałaby swoich przyszłych pacjentów leczyć tak, aby widzieć w nich człowieka, nie tylko chorobę.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 6/2020
KOMENTARZE