Wypadanie włosów [Porada eksperta]

2013-03-01 20:06

Mam dopiero 19 lat, a moje włosy wypadają od roku garściami, ponad 100 dziennie. Miałam wykonywane badania ogólne, żelazo w normie, morfologia, poziom hormonu tarczycy też. Dodam że drastycznie się odchudzałam i przez jakiś czas brałam także w nadmiarze środki przeczyszczające. To dchudzanie trwało rok, z okresami przerw, w których i tak moja dieta bardzo odbiegała od normalnej. Od ponad miesiąca jem normalnie, powróciłam do jedzenia produktów, których wcześniej nie jadłam w ogóle: pieczywo, ziemniaki, mięso, jajka. Zauważyłam, że włosy zaczęły odrastać, pojawił mi się taki 'jezyk' pod resztą moich długich włosów, choć nadal wypadają w ilości ok. 100. Czy myśli Pani, że dieta była przyczyną wypadania i czy jest jeszcze możliwość, że moje włosy wrócą to poprzedniego stanu i gęstości sprzed odchudzania? Jeśli tak, to na jak długo muszę się uzbroić w cierpliwość?

W przypadku niedoborów pokarmowych spowodowanych niewłaściwą dietą może dojść do nadmiernego wypadania włosów. Oczywiście jest to proces odwracalny, po uzupełnieniu niedoborów wszystko wraca do normy. Niestety na poprawę trzeba poczekać nawet 2 do 3 miesięcy, wynika do z cyklu życia włosa.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.