Uszkodzone paznokcie u nóg nie chcą odrastać [Porada eksperta]

2013-08-07 12:23
Porada dermatologa
Autor: Getty Images

Paznokcie uszkodzone zostały mechanicznie - odciśnięte od butów. Chirurg zrywał jeden. Po bardzo wolnym, około 2 letnim odrośnięciu paznokcia, płytka jest gruba sina i odstaje od macierzy. Nie opłacało się zrywać, bo ten drugi jest taki sam. Brałam najróżniejsze leki. Lekarz wyciągnął mnóstwo pieniędzy, a nic nie pomogło. Badanie wykluczyło grzybicę. Oba paznokcie nie rosną, wyglądają bardzo nieestetycznie. Wszędzie szukam ,na różnych forach, ale nie mogę się dowiedzieć, czy jest szansa na to, aby paznokieć się przykleił do płytki i odrósł? Czy dać już sobie spokój? Ostatnio wpuszczam pod paznokcie krople olejku z drzewa herbacianego. Szukam fachowej porady. Bardzo proszę o poradę

Poza badaniem mikologicznym warto wykonać badanie bakteriologiczne i dermoskopię. Jeśli na podstawie obrazu klinicznego i wykonanych badań potwierdzą się jedynie zmiany troficzne (po uszkodzeniu mechanicznym), to można zastosować leczenie objawowe (poprawienie mikrokrążenia i złuszczanie preparatem miejscowym).

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.