Uczulenie na monety [Porada eksperta]

2013-07-23 12:31 dr n. med. Elżbieta Szymańska

Witam. Od pół roku wyskakują mi na dłoniach czerwone kropki, potem pękają mi i schodzi skóra. Byłam już u dwóch specjalistów i mówią to samo "to uczulenie na monety". Ponieważ pracuję na kasie to lekarze od razu twierdzą, że to od tego. Ale teraz byłam na urlopie i nie miałam kontaktu z pieniędzmi, a uczulenie wciąż jest. Używałam wielu maści, w tym robionych na zamówienie. Proszę o odpowiedź, co to mogłoby być. Pozdrawiam

Jeśli lekarze podejrzewają u Pani wyprysk kontaktowy, to przede wszystkim należy wykonać testy płatkowe w celu wykrycia alergenu. Konieczne jest także unikanie wszelkich czynników drażniących (między innymi detergentów, barwników, substancji zapachowych) oraz pamiętać o intensywnym natłuszczaniu skóry.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE