Uczulenie na monety [Porada eksperta]

2013-07-23 12:31 dr n. med. Elżbieta Szymańska

Witam. Od pół roku wyskakują mi na dłoniach czerwone kropki, potem pękają mi i schodzi skóra. Byłam już u dwóch specjalistów i mówią to samo "to uczulenie na monety". Ponieważ pracuję na kasie to lekarze od razu twierdzą, że to od tego. Ale teraz byłam na urlopie i nie miałam kontaktu z pieniędzmi, a uczulenie wciąż jest. Używałam wielu maści, w tym robionych na zamówienie. Proszę o odpowiedź, co to mogłoby być. Pozdrawiam

Jeśli lekarze podejrzewają u Pani wyprysk kontaktowy, to przede wszystkim należy wykonać testy płatkowe w celu wykrycia alergenu. Konieczne jest także unikanie wszelkich czynników drażniących (między innymi detergentów, barwników, substancji zapachowych) oraz pamiętać o intensywnym natłuszczaniu skóry.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 12/2019 "Zdrowia" wszystko o fizjoterapii, operacja "przez dziurkę", leczenie raka trzustki, kim jest asystent zdrowienia, zielone biuro, antyrakowe menu, idealna koloryzacja. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 12/2019

Materiał partnerski

KOMENTARZE