Uczulenie na lanolinę i chrom a zmiany skórne na twarzy [Porada eksperta]

2015-06-03 12:22 dr n. med. Elżbieta Szymańska

Mam 18 lat i mam bardzo wrażliwą i alergiczną skórę. Na twarzy mam liczne krostki, zaczerwienienia i suche miejsca. Testy dermatologiczne, które miałam robione, wykazały uczulenie na dwie substancje, z którymi moja twarz nie ma bezpośredniego kontaktu - lanolinę i dwuchromian potasu. Nie wiem nawet, czy mam na twarzy trądzik, uczulenie czy jeszcze coś innego. Jedyne kosmetyki, które stosuję na twarz, to krem nawilżający Physiogel i lekki podkład, który po prostu muszę używać, bo wstydzę się tego, co mam na twarzy. Co mam robić?

Niestety nie jest możliwe ustalenie postępowania terapeutycznego bez badania lekarskiego. W przypadku alergii kontaktowej na chrom i lanolinę, należy pamiętać, że składniki te występują powszechnie w kosmetykach (chrom, np. w cieniach do powieki tuszach do rzęs). W wyprysku kontaktowym istnieje także możliwość wystąpienia zmian skórnych w miejscach innych niż te, z którymi kontaktował się alergen.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE