Uczulenie na eucerynę [Porada eksperta]

2015-06-03 12:12 dr n. med. Elżbieta Szymańska

Mam zdiagnozowane uczulenie na eucerynę. Nie wiem, czego unikać i w czym się znajduje. Jakiego składnika unikać, jeśli w składzie nie ma euceryny, a coś mnie uczula? Oprócz euceryny wyniki pozostałych testów były ujemne. Nie jestem uczulona na lanolinę, ale euceryna, to pochodna lanoliny, czy mam na to uważać. Czy w żywości jest euceryna, a jeśli tak, to w jakich produktach? Czy HTZ jest dozwolona przy tej alergii?

Euceryna jest bardzo często składnikiem kosmetyków. Sugeruję wnikliwe studiowanie składu stosowanych do pielęgnacji preparatów. W części przypadków daje ona krzyżową alergię z lanoliną, lecz nie jest to powszechne. W przypadku alergii kontaktowej należy niezależnie od wyniku testów eliminować z otoczenia wszelkie silne alergeny, gdyż jest duże prawdopodobieństwo, że z czasem nasza skóra wytworzy na nie nietolerancję.

Euceryna jest to mieszanina wazeliny białej, parafiny płynnej z alkoholem lanolinowym oraz cetostearylowym. Jest podłożem preparatów zewnętrznych. Nie wchodzi w skład produktów żywnościowych. Nie wchodzi w interakcje z HTZ.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE