Trądzik a witaminy [Porada eksperta]

2013-04-06 16:10 dr n. med. Elżbieta Szymańska

Nigdy wcześniej nie miałam trądziku, a teraz pojawił się na czole. Niedługo zacznę brać tabletki antykoncepcyjne "Yasmine" - czy wpłyną one na zlikwidowanie trądziku? Niedobór jakich witamin powoduje występowanie tego typu krost?

Dieta i niedobory witamin nie wpływają na pojawianie się zmian trądzikowych. Trądzik może poprawić się w trakcie terapii hormonalnej, jednak nie jest to regułą. Warto zastosować w tym przypadku miejscowe leki przeciwtrądzikowe, które będą wstępnym etapem również w leczeniu blizn. W kolejnym etapie blizny likwidujemy stosując np. peelingii chemiczne.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE