Suche i pękające dłonie [Porada eksperta]

2013-04-08 14:32 dr n. med. Elżbieta Szymańska

Moje dłonie stają się suche i szorstkie, zaczynaja puchnąć i pękać w chwili, gdy mam kontakt z detergentem (krem tylko podrażnia ten stan). Czasami mam wrażenie, że nawet jeśli kontakt z detergentem jest ograniczony (np. używam rękawiczek jednorazowych bądź tych, wykładanych bawełną w środku), zaczerwienienie wraca i przez następne kilka tygodni muszę smarować ręce maściami z hydrocortyzonem. Czy istnieje inny sposób zapobieżenia nawrotom tego stanu?

Alergia, która u Pani występuje określana jest jako wyprysk kontaktowy. Nie istnieje możliwość odczulania na alergeny kontaktowe. Jedyną metodą zmniejszania objawów choroby, poza leczeniem przeciwalegicznym, jest eliminacja alergenu i natłuszczanie skóry. Do natłusczania proszę stosować bazy dermatologiczne, np. Diprobaza, Nanobaza, Dermobaza, Clobaza, maść cholesterolowa, wazelina itd.. Nie powinna Pani stosować zwykłych kremów do rąk, gdyż za słabo natłuszczają skórę i niekiedy mogą dodatkowo uczulać.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE