Rybia łuska [Porada eksperta]

2013-04-08 14:43 dr n. med. Elżbieta Szymańska

Mam 21 lat, od dzieciństwa cierpię na rybią łuskę. Dermatolodzy mówili mi, że z tego wyrosnę, ale ile można! Chyba w moim wieku nie da się już wyrastać. Czy jest jakieś lekarstwo na tę przypadłość? Jestem alergikiem, mam atopowe zapalenie skóry. Najgorzej jest ze skórą głowy, nie mogę jej często smarować, bo mam wtedy tłuste włosy, a gdy tego nie zrobię, sypią mi się z włosów białe płaty skóry i wszyscy myślą, że albo mam tłuste włosy, albo okropny łupież.

Rybia łuska jest chorobą genetyczną i niestety zwykle stanowi problem na całe życie. Często współistnieje z innymi chorobami związanymi z suchością skóry, a do takich należy atopowe zapalenie skóry (azs). Podstawową metodą postępowania w obu chorobach jest stosowanie emolientów w postaci mydeł, olejków do kąpieli i kremów do ciała. Takie leczenia daje bardzo dobry efekt. W niektórych przypadkach rybią łuskę można leczyć doustnymi retinoidami, lecz w Pani przypadku ze względu na współistnienie atopowego zapalenia skóry nie zalecałabym tej metody (azs mogłoby się zaostrzyć).

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE