Rumien guzowaty [Porada eksperta]

2009-02-04 7:50 dr n. med. Elżbieta Szymańska

Od 5 miesięcy leczę się na rumień guzowaty - ciągle przyjmuję antybiotyki i nie ma poprawy. Co robić?

Rumień guzowaty jest chorobą zapalną. Są to bolesne, czerwone guzy lokalizujące się najczęściej po stronie wyprostnej podudzi, ale pojedyncze guzy mogą występować również na udach i przedramionach. Nie podlegają rozpadowi, ustępują bez pozostawiania blizn. Leczenie rumienia guzowatego jest niekiedy długotrwałe. Przede wszystkim należy wyeliminować czynniki, które mogą prowokować tą chorobę (ogniska infekcji i leki) oraz odpowiednio długo kontynuować terapię ogólna i miejscową. Niestety postępowanie terapeutyczne ustala się indywidualnie i nie jest to możliwe bez zbadania pacjenta.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE