Przyłuszczyca: co to za choroba i jak ją leczyć? [Porada eksperta]

2016-12-22 13:23

Moja 10-letnia córka ma wysypkę, są podejrzenia, że to przyłuszczyca - pleva. Jak to leczyć, jak długo trwa choroba?

Porada dermatologa
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Jak leczyć przyłuszczycę?

PLEVA (Pityriasis lichenoides et varioliformis acuta), inaczej przyłuszczyca ostra, charakteryzuje się występowaniem grudkowo-krwotocznych lub martwiczo-krwotocznych rozsianych zmian skórnych o podłożu naczyniowym, które na pierwszy rzut oka przypominają ospę wietrzną, a po ich ustąpieniu pozostają małe blizenki. Zmiany są najprawdopodobniej związane z działaniem czynników zakaźnych z ognisk wewnątrzustrojowych. W niektórych przypadkach pojawienie się zmian skórnych było wynikiem stosowanych leków.

Jak leczyć przyłuszczycę?

Chorobę leczy się na początku antybiotykami, by zlikwidować wszelkie ogniska zapalne wewnątrzustrojowe. Do tego zazwyczaj dołącza się kortykosteroidy w małej dawce. Dobrze jest też poszukać ewentualnych ognisk zapalnych - często winne są zęby lub zmiany ropne na skórze, takie jak czyraki przy zwykłe wypryski.

W przypadkach bardzo przewlekłych dobre wyniki uzyskuje się za pomocą fotochemoterapii - przy pomocy lampy PUVA lub SUP, jednakże naświetlania mogą doprowadzić do zaostrzenia choroby, więc konieczna jest wnikliwa obserwacja chorego w trakcie i po terapii.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta