Pocenie całego ciała - jak leczyć? [Porada eksperta]

2013-06-28 11:25
Porada dermatologa
Autor: Getty Images

Witam, kiedyś bardzo pociłam się pod pachami. Żadna najlepsza nawet "kulka" nie dawała rady. Trafiłam na fajna panią dermatolog i poleciła mi ETIAXIL i DRICLOR.  Wszystko jest ok, pachy suche, ale teraz całe ciało "pływa". Mogę zimą być na jakiejś potańcówce i może być zimno, a ja po pierwszym, nawet wolnym tańcu jestem cała mokra. Tabletki perspi block nie działają. Czy może mi Pani jakoś pomóc? Dodam, że ta moja pani dermatolog zmieniła miejsce pracy i teraz jest taka, która za dużo się nie wysila. Pozdrawiam

Leczenie nadpotliwości jest bardzo trudne. Jeśli nie pomagają antyperspiranty lub miejscowe leki przeciwpotliwe, można rozważyć doustne leki zmniejszające potliwość (nie polecam ich ze względu na objawy uboczne, np. senność i zmniejszenie koncentracji) lub metody zabiegowe (jontoforeza, zabieg z toksyną botulinową). W przypadku zgłaszanych przez Panią objawów dodatkowo warto wykonać badania kontrolne, w celu wykluczenia ogólnoustrojowych przyczyn nadmiernej potliwości, np. zaburzeń hormonalnych, w tym nadczynności tarczycy.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.