Opuchnięte usta. [Porada eksperta]

2013-04-08 15:12 dr n. med. Elżbieta Szymańska

Witam, mam problem,który nie daje mi spokoju. Co jakiś czas od czerwca nad ranem o 3-5 godzinie, mam bardzo opuchnięte usta, lub tylko jedną wargę. Nie mogę prawie mówić. Nie biorę żadnych tabletek, proszek do prania itp. zostały zmienione; dodam że jestem alergiczką na kurz, odczulam sie 4 rok, ale alergolog wykluczył alergię. Dostałam tabletki Telfast, które biorę jak wstanę i czasami po kilku godzinach przechodzi opuchlizna; raz dermatolog przepisał mi też jakiś zastrzyk, bo powiedział, że to pokrzywka i zastrzyk miał złagodzić skutki opuchlizny. Potem przez miesiąc było wszystko dobrze i znowu sie zaczyna. Jestem przerażona, co to może być?? Lekarze mówią że to raczej pokrzywka, ale dlaczego co parę dni nawraca?

Pokrzywka może wystąpić w każdej okolicy ciała. Są to czerwone, swędzące, wypukłe plamy (jak po oparzeniu pokrzywą) lub też obrzęk skóry, np. warg (tę postać nazywamy obrzękiem Quinckego). Pokrzywka, szczególnie przewlekła lub nawrotowa, stanowi ogromny problem terapeutyczny. Poza diagnostyką alergologiczną, wykonuje się u osób z tym schorzeniem badania w celu wykluczenia ognisk infekcji (min. badanie moczu, badania wirusologiczne, rtg klatki piersiowej, konsultację ginekologiczną itp.) oraz diagnostykę hormonalną (min. hormony tarczycy).

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE