Łojotowe zapalenie skóry a sauna [Porada eksperta]

2014-06-16 13:07

Podobno mam łojotokowe zapalnie skóry - czerwone plamy na twarzy zwłaszcza wokół nosa. Przepisano mi maść (Chlorocyclinum 3% + Laticort 0,1%). Używam też mydła SVR Spirial i szamponu Neril Garnier. Po stosowaniu maści skóra się poprawiła, ale też nie chciałbym całe życie jej używać. Dlatego od miesiąca zacząłem korzystać z sauny termicznej Infrared (czerwone lampy) i od czasu do czasu sauny fińskiej (polewanie kamieni wodą z aromatami). Czy w moim przypadku sauny te są niewskazane, czy jak najbardziej zalecane? Jaka jest Pani opinia na temat preparatów z dziegciem (mydło, szampony itp)? Zależy mi bowiem na zwalczeniu przyczyny choroby, a nie jej skutku.

W przypadku łojotokowego zapalenia skóry sauna działa niekorzystnie. Preparaty dziegciowe niekiedy są w tej chorobie stosowane, jednakże należy pamiętać, iż mogą one niekiedy podrażniać skórę. Łojotokowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą ze skłonnością do nawrotów i z tego powodu powinno być leczone pod kontrolą dermatologa.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.