"Oczka sportowca" [Porada eksperta]

2009-02-10 10:38 dr n. med. Elżbieta Szymańska

Rok temu miałam wypalane 3 tzw. oczka sportowca (wygląda jak odcisk z czarnymi korzonkami). Po zabiegu używałam leku na kurzajki itp. schorzenia, ale od czasu jak zaszłam w ciążę. lek ten odstawiłam, gdyż ulotka wyraźnie podkreślała, że leku tego nie należy używać w okresie ciąży. W chwili obecnej jestem w 9 miesiącu ciąży i bardzo dokuczają mi nowo powstałe, w tych samych miejscach, oczka. Mam wrażenie, że w ogóle się nie zagoiły, a co gorsze nawet się rozrosły. Bardzo wstydzę się pokazywać stopy, a do tego dochodzi jeszcze dyskomfort chodzenia. Czy Pani mogłaby mi polecić lek, który można stosować w ciąży i w trakcie karmienia piersią? Czy istnieje szansa, że pozbędę się kiedyś tych wszystkich "oczek"?

Zmiany przez Panią opisywane to najprawdopodobniej brodawki wirusowe. Leków stosowanych w ich terapii nie zaleca się w okresie ciąży i karmienia. Można natomiast usunąć je metodą zabiegową - wyłyżeczkować lub zamrozić ciekłym azotem (krioterapia). Decyzję o wyborze metody podejmuje lekarz po wykonanie badania dermatologicznego.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.