Leukocytoklastyczne zapalenie naczyń - leczenie ziołami lub lekami bez recepty [Porada eksperta]

2015-02-09 14:38

Od wielu lat choruję na leukocytoklastyczne zapalenie naczyń (zapalenie małych naczyń skóry). Obecnie choroba się jeszcze bardziej rozwija. Czy są jakieś inne sposoby leczenie, np. zioła, leki, które mogłabym brać bez recepty? Lekarze wciąż mnie tylko badają i nie mogą jeszcze nic przepisać. A zapalenie naczyń rozprzestrzenia mi się nawet na brzuch, piersi. Latem muszę nosić długie rękawy, cały czas chodzę w spodniach. Najbardziej mam zaatakowane nogi i ręce przed okresem i w trakcie, wtedy bardziej mnie wysypuje, piecze i swędzi, a potem wszystko blednie i po paru dniach znowu zaczyna mnie wysypywać. Wiem, że są jakieś inne środki "starej" medycyny. Dowiedziałam się, że powinnam pić wyciąg z kasztanowca, że to mi powinno pomóc. Może pani jako lekarz zna jakieś środki, które są bez recepty?

Nie stosuje się w terapii tej choroby leków ziołowych. Dostępne bez recepty leki naczyniowe nie będą wystarczającym sposobem leczenia leukocytoklastycznego zapalenia naczyń.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.