Leczenie zespołu Sjogrena: nowoczesne metody [Porada eksperta]

2013-09-12 13:23 dr n. med. Elżbieta Szymańska

Witam, od roku męczy mnie pękająca skóra na palcach u rąk. Objawia się to najpierw ciemnieniem skóry, potem tak jakby obierała się skóra warstwa po warstwie, następnie jest już tak cienka na opuszkach, że po  prostu pęka wzdłuż linii papilarnych. Byłem u alergologa i dermatologa kilka razy, próbowałem różnych maści, ale nic z tego nie wyszło. Stwierdzono u mnie zespół Sjoegrena i w pierwszej fazie leczenia pęknięcia zniknęły, jednak od jakiegoś miesiąca nastąpił nawrót. Czy jest to może brak jakiejś witaminy? Czy można gdzieś na to zrobić testy? Pozdrawiam i liczę na jakąkolwiek pomoc.

Zespół Sjogrena jest chorobą autoimmunologiczną objawiającą się suchością śluzówek, skóry oraz zmianami w narządach wewnętrznych (między innymi w stawach). W terapii stosuje się: sztuczne łzy, maści nawilżające, okłady na oczy, sztuczną ślinę oraz inne preparaty nawilżające błony śluzowe.

W uzasadnionych przypadkach, szczególnie przy zajęciu stawów lub innych objawach ogólnych włącza się leczenie ogólne: kortykosterydy lub leki immunosupresyjne jak na przykład metotreksat.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE