Leczenie trądziku limecykliną - pytania i odpowiedzi [Porada eksperta]

2015-12-29 12:08
Porada dermatologa
Autor: Getty Images

Mam 25 lat i z trądzikiem walczę już kilka lat. Przeszłam już kilka kuracji, niestety po odstawieniu leków problem zawsze powracał. Obecnie mieszkam w UK i otrzymałam receptę na Lymecycline 408g. Wiem jedynie, że mam brać jedną tabletkę dziennie i nic poza tym. Proszę o odpowiedź na kilka pytań: Czy przed rozpoczęciem kuracji powinnam wykonać jakieś badania, np. wątroby, krwi? Czy powinnam brać leki osłonowe, probiotyki (lekarka powiedziała mi, że nie)? Czy lek przyjmować z probiotykiem czy oddzielnie? Czy stosować na pusty żołądek, czy z jedzeniem, rano, wieczorem? Czy np. po miesiącu wykonać badania stanu wątroby? Czy podczas kuracji mogę wykonywać zabiegi kwasami, peeling kawitacyjny? Mam wesele brata niedługo. Czy mogę pić alkohol , czy jest zakazany przy braniu tego leku? Proszę także o poradę, czy są jakieś badania, które można zrobić, aby wykryć jaka jest przyczyna trądziku? Słyszałam kiedyś o teście obciążeń lub testach, w których przykleja się paski na plecach i dzięki temu wiadomo, jaka jest przyczyna (jeśli coś pokręciłam przepraszam). Bardzo proszę o pomoc.

Limecyklina powinna być stosowana w skojarzeniu z miejscową terapią preparatem przeciwłojotokowym i złuszczającym - gwarantuje to większą skuteczność terapii. W trakcie terapii limecykliną można wykonywać peelingi chemiczne. Kapsułki należy przyjmować z lekkim posiłkiem, niezawierającym produktów mlecznych. Należy unikać spożywania alkoholu w czasie terapii. Należy monitorować badania wątrobowe, kreatyninę i morfologię krwi. Warto w trakcie terapii stosować probiotyk, choć nie jest to konieczne. Doustny probiotyk najlepiej stosować w odstępie czasowym od antybiotyku (2-3 godziny po zażyciu antybiotyku).

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.