Leczenie izotretynoiną a badania krwi [Porada eksperta]

2016-06-30 11:54 dr n. med. Elżbieta Szymańska

Mam 19 lat i od około 5-6 lat męczę się z trądzikiem, głównie na plecach, ramionach oraz czole. Próbowałam już chyba wszystkiego, Tetraryslal, Differin. Ostatnio przeczytałam o izotretynoinie, słyszałam, że to już ponoć ostateczność, gdyż jest szkodliwa. Zastanawiam się, czy jest możliwość przyjmowania tego leku bez potrzeby pobierania krwi co miesiąc czy dwa. Pobieranie krwi to mój najgorszy lęk i już chyba wybiorę wtedy ten trądzik.

W przypadku leczenia izotretynoiną doustną konieczne jest wykonywanie kontrolnych badań krwi. W ramach kontroli badań zlecamy standardowo: morfologię, próby wątrobowe, lipidogram, glukozę oraz w przypadku kobiet w wieku rozrodczym test ciążowy. Inne badania ustalane są indywidualnie w zależności od pacjenta i jego obciążeń medycznych.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE