Leczenie bielactwa [Porada eksperta]

2013-05-09 13:44
Porada dermatologa
Autor: Getty Images

Witam serdecznie, mam syna 20 letniego, który od 3 lat ma bielactwo. Dodać muszę, że choruje od 11 lat na cukrzycę typu I. Plamy z każdym rokiem bardziej się ujawniają, syn chodził na naświetlania, smarował plamy maścią Elosone. Cały czas słyszymy od specjalistów, że niewiele można zrobić. Czy tak jest naprawdę? Gdzie powinniśmy się udać na leczenie, jakie badania zrobić (miedź, cynk, tarczyca?) Proszę bardzo o jakąś pomoc/informację? Z góry bardzo dziękuję.

Syn powinien zgłosić się do dermatologa. Bielactwo leczymy preparatami miejscowymi, w przypadku niewielkich ognisk lub fototerapią (np. PUVA lub UVB 311), jeśli zmiany są rozleglejsze lub nie reagują na leki do smarowania. W każdym przypadku bielactwa warto wykonać morfologię i hormony tarczycy.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.