Laser w leczeniu grzybicy paznokci [Porada eksperta]

2017-02-09 12:02 dr n. med. Elżbieta Szymańska

Mam grzybicę paznokci stóp. Byłam leczona przez dermatologa, ale problem wraca, być może przez błędy, które popełniałam, np. nosząc stare buty. Przeczytałam o leczeniu laserem. Metoda dosyć szybko załatwia problem choć koszty są wysokie. Tylko, czy aby jest skuteczna, a może to zwykły marketing?

W przypadku grzybicy paznokci konieczne jest wykonanie badania mikologicznego, identyfikacja grzyba i terapia miejscowa lub ogólna preparatem przeciwgrzybiczym. Wymiana obuwia stanowi bardzo istotny element terapii. Laseroterapia pojawia sie w piśmiennictwie medycznym jako alternatywna metoda leczenia grzybicy paznokci, jednakże liczba prac jest ograniczona i wskazane są dalsze obserwacje.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020

Materiał partnerski

KOMENTARZE