Jak zaradzić produkcji sebum w nocy? [Porada eksperta]

2015-06-03 12:02 dr n. med. Elżbieta Szymańska

Mam 20 lat i zmagam się z nadmiernym wydzielaniem sebum w nocy. Zawsze, gdy się budzę, twarz okropnie mi się świeci i znajduje się na niej gruba powierzchnia łoju. Myślę, że to wpływa na moje zatkane pory. W dzień dobrze ją pielęgnuję, stosuję lekki żel aloesowy, oczyszczam, wieczorem dokładnie zmywam makijaż i nawilżam żelem aloesowym, stosuję maski z glinki 2-3 razy w tygodniu i peeling enzymatyczny. W dzień absolutnie nie mam tego problemu. Nie mam żadnych wyprysków, tylko zaskórniki na nosie i policzkach. Co mogłabym zrobić, żeby zmniejszać wydzielanie sebum w nocy?

Wydzielanie łoju nie jest związane z cyklem dobowym. W opisywanym przez panią przypadku warto zastosować do pielęgnacji na noc preparaty zmniejszające czynność gruczołów łojowych, np. zawierające miejscowe retinoidy lub kawasy owocowe.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.