Jak radzić sobie z potówkami [Porada eksperta]

2013-04-08 10:48 dr n. med. Elżbieta Szymańska

Mam 15 lat i mam potówki. Nie wiem, jak sobie z nimi poradzić i jakie kremy stosować.

Potówki zwykłe nie powodują żadnych dolegliwości i ustępują samoistnie po kilku dniach, z lekkim złuszczaniem naskórka. Potówki czerwone mają postać czerwonych grudek, u dorosłych umiejscowionych na tułowiu, a u dzieci na karku, w pachwinach, pachach, na twarzy i w innych okolicach. Towarzyszy im uczucie pieczenia. Nawracające potówki czerwone mogą przekształcać się w potówki głębokie. Potówki czerwone nierzadko ulegają wtórnie zakażeniom bakteryjnym. Leczenie ich polega przede wszystkim na usunięciu przyczyn, tzn. unikaniu przegrzewania, noszeniu oddychających ubrań. Miejscowo natomiast stosuje się papki z kwasem borowym i mentolem, a w przypadku powikłań bakteryjnych aerozole lub emulsje z dodatkiem antybiotyku.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE