Jak poradzić sobie z nadmierną potliwością? [Porada eksperta]

2016-08-16 15:12
Porada dermatologa
Autor: Getty Images

Z nadpotliwością borykam się w sumie odkąd pamiętam. Mam problem z poceniem się stóp, dłoni oraz pach. Byłam łącznie u 3 dermatologów prywatnych, jednak żaden z nich mi nie pomógł, stosowałam różne preparaty na zamknięcie gruczołów. Były robione nawet badania na tarczycę. Tarczyca ok. Chociaż ja czuję, jakby to było trochę na tle nerwowym. Obecnie jestem za granicą i problem narasta z dnia na dzień.

Istnieje taka możliwość, iż stres nasila czynność gruczołów potowych. W tym przypadku konieczne jest leczenie przyczynowe. Objawowe leczenie nadmiernej potliwości jest bardzo trudne. Często problem ten nasila się przy kontakcie ze sztucznymi tworzywami. W pierwszym etapie stosuje się miejscowe preparaty blokujące pracę gruczołów potowych. Można rozważyć też leczenie zabiegowe (jonoforeza lub toksyna botulinowa).

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.