Jak poradzić sobie z kilkuletnim stanem zapalnym skóry twarzy? [Porada eksperta]

2015-02-16 12:07 dr n. med. Elżbieta Szymańska

O kilku lat zmagam się ze stanem zapalnym skóry, nos i okolice. Nos jest pełen zaskórników otwartych, przetłuszcza się i błyszczy, a tam gdzie są te zaskórniki jest czerwony stan zapalny, pojawiły się też popękane naczynka krwionośne - po umyciu twarzy skóra błyszczy się i jest jeszcze bardziej czerwona. Na plecach i karku co jakiś czas występuje zapalenie mieszka włosowego, nie ma tego wiele, ale jest. Problem pojawił się kilka lat temu, byłem u dermatolog, która zdiagnozowała łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS), otrzymałem Protopic, który nie pomógł, a szczypał. Przez parę lat używałem maści Tormentiol, która trochę łagodziła zaczerwienienie i swędzenie, ale nie leczyła tego. Niedawno byłem kolejny raz u tej samej dermatolog i przepisała mi maść Finacea. Ta maść również powodowała szczypanie i jeszcze bardziej miejsca te się czerwieniły, zaprzestałem kuracji po paru dniach. Od kilku miesięcy używałem Effaclar Duo+, ale również bez żadnych efektów. Zrobiłem badanie żywej kropli krwi, które wykazało, że mam zakwaszony organizm, kryształki kwasu moczowego, candida i jakąś bakterię. Łupieżu już nie mam, odkąd stosuje Head & Shoulders, ale po całym dniu włosy się przetłuszczają i mają specyficzny zapach. Skóra na nosie jest nadwrażliwa, dotyk zamienia ją w czerwoną. Proszę o opinię i jakieś porady, co to może być i jak to leczyć? Czy to wina candida czy przewlekły stan zapalny? Może z powodu tej bakterii?

Na podstawie pana opisu wydaje się, że problem skórny w tym przypadku jest bardzo złożony. Należy w diagnostyce różnicowej uwzględnić między innymi łojotokowe zapalenie skóry współistniejące z trądzikiem różowatym lub zwykłym oraz nadwrażliwość kontaktową skóry. Bez badania lekarskiego nie jest możliwe jednoznaczne ustalenie diagnozy.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE