Jak można zarazić się mięczakiem zakaźnym? [Porada eksperta]

2016-07-08 14:16 dr n. med. Elżbieta Szymańska

Niedawno zaczęłam kurację na mięczaka zakaźnego, który objął u mnie okolice łonowe. W wielu miejscach w internecie można przeczytać, że jeśli kobieta ma mięczaka właśnie w tym miejscu, to zakażenie odbyło się drogą płciową, a ponieważ mój partner nie ma problemu z mięczakiem, to wywołało to u niego wciąż rosnące wątpliwości co do tego, jak ja się nim zaraziłam. Czy byłaby mi Pani w stanie pomóc wyedukować i jednocześnie uspokoić partnera, że zarażenie mogło mieć różnoraki charakter, mimo miejsca występowania dolegliwości?

Mięczak zakaźny przenosi się przez bezpośredni kontakt z osoba zarażoną, ale także przez samoprzeszczepienie. Tzn. pacjent mając zmiany np. na rękach zaraża u siebie inne okolice ciała. Bardzo częstym problemem związanym z samoprzeszczepieniem są mikrourazy skóry, np. w czasie depilacji.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE