Jak leczyć wszawicę łonową? [Porada eksperta]

2015-12-29 8:58 dr n. med. Elżbieta Szymańska

Jakiś czas temu znalazłem wesz łonową na swoimi ciele, niedaleko genitaliów, nie mam pojęcia skąd ona się tam wzięła. Jak się ich pozbyć?

Do zarażenia wszawicą łonową dochodzi poprzez bezpośredni kontakt z osobą zarażoną, aczkolwiek jaja mogą być przenoszone także przez odzież, pościel czy używanie tych samych ręczników. Warto wiedzieć, że dorosła wesz ma zdolność skakania na znaczną odległość, dlatego też praktycznie każdy kontakt ze środowiskiem, w którym bytują wszy, może skutkować zarażeniem. W leczeniu wszawicy łonowej stosuje się 1% Lindan w postaci szamponu - leczenie należy powtórzyć w razie obecności gnid po 7-9 dniach. Skuteczna jest także 1% Permetryna w postaci kremu - konieczne jest ponowne zaaplikowanie kremu po 10 dniach.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE