Jak leczyć wszawicę? [Porada eksperta]

2016-10-24 15:23

Dziecko dostało wszy w przedszkolu, zakupiliśmy lek Sora Forte. Jestem młodą matką, więc kompletnie nie wiem, co mam robić. Piorę wszystko, co się da. Ale boję się, że do końca się ich nie pozbędę. Co mam robić?

Porada dermatologa
Autor: Getty Images

Wszawicę leczy się prosto i takie leczenie jest skuteczne. Zaczynamy od specjalnego szamponu - używamy go zgodnie z ulotką. Spłukujemy go zawsze pod bieżącą wodą - wtedy ograniczamy powierzchnię skóry, która ma z nim kontakt. Lepiej nie używać kilku produktów jednocześnie, a zwłaszcza podczas tego samego mycia skóry głowy. Bardzo ważne jest wyczesywanie włosów specjalnym grzebieniem. Wyczesywanie gnid oraz dojrzałych osobników powinno się robić np. nad gazetą, którą zaraz po zakończeniu wyrzucamy. Skuteczność użytego szamponu sprawdza się po około 12 godzinach od mycia głowy.

Jeśli wszy są wciąż aktywne i poruszają się w takim samym tempie jak przed leczeniem, szampon mógł być nieskuteczny. Wówczas trzeba pójść do dermatologa, ponieważ konieczne będzie użycie innego leku. Jeżeli szampon zadziałał leczniczo, to kolejny raz używamy go konieczne po upływie tygodnia od rozpoczęcia leczenia. Bezwzględnie trzeba sprawdzić skórę głowy u wszystkich członków rodziny. Jedna osoba z wszami jest w stanie zarazić pozostałe. Dermatolodzy zalecają sprawdzanie głowy każdej osoby. Nie powinno się podejmować leczenia u osób, które nie mają wszy głowowych, jednak regularna, profilaktyczna obserwacja jest wskazana co kilka dni.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta