Izotretinoina a operacje plastyczne i odchudzanie [Porada eksperta]

2014-08-18 11:18 dr n. med. Elżbieta Szymańska

Lekarz zaproponował mi leczenie trądziku izotretinoiną doustnie. Chcę zapytać, czy biorąc pod uwagę wpływ tego leku na proces bliznowacenia, planowaną operację plastyczną twarzy (korekcja nosa, lifting) lepiej przeprowadzić przed, czy po kuracji tym lekiem? Jeśli przed - jak szybko po zagojeniu blizn pooperacyjnych można rozpocząć kurację izotretinoiną, a jeśli po - jak długo odczekać po zakończeniu cyklu leczenia? I pytanie drugie: czy podczas leczenia retinoidami jest sens przeprowadzać kurację odchudzającą? Czy retinoidy nie "osłabią" skóry, której trudniej będzie się kurczyć podczas odchudzania? I podobnie jak w poprzednim pytaniu: czy lepiej zastosować dietę przed czy po kuracji izotretinoiną, czy też nie ma to znaczenia? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Terapię izotretinoiną można rozpocząć dopiero po całkowitym zagojeniu się skóry po zabiegu operacyjnym. Natomiast w przypadku zabiegu wykonywanego po leczeniu izotretinoiną należy odczekać minimum 1 miesiąc do pełnego wypłukania leku z organizmu.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE