Długotrwała swędząca wysypka [Porada eksperta]

2014-08-22 11:41 dr n. med. Elżbieta Szymańska

Witam. Jestem Wiola i mam 24 lata. Od trzech lat cierpię na nie zdiagnozowaną wysypkę. Zaczęło się trzy lata temu, w wakacje, od duszącego kaszlu, który trwał ponad miesiąc. Potem zniknął bez ingerencji lekarza i leków, ale pojawiły się wtedy małe, pojedyncze krostki na lewej dłoni (na środku, od strony zewnętrznej), swędzące, które zaczęły się rozprzestrzeniać powoli na zgięcia łokciowe od strony wewnętrznej, potem na ramiona, brzuch, pośladki, plecy i pachwinę. Stosuję maści sterydowe i leki, takie jak Claritine, Xyzal, Travocord, Cutivate, Clotrimazol, Atarax, maść Novate (która pomagała tylko, gdy ją stosowałam, ale nie mogę jej używać przez dłuższy czas) i wiele innych leków, które nie przynoszą żadnych efektów, więc trochę czuje się jak królik doświadczalny. Miałam wykonane badania: morfologię krwi obwodowej, biochemię CRP, badanie mykologiczne, testy na substancje chemiczne, badanie ANA. Wszystkie wyniki są w jak najlepszym porządku. Nie wiem już, co mam robić i tracę nadzieję, że ktoś jest mi w stanie pomóc. W październiku tego roku jestem umówiona na testy alergiczne (kurz, sierść, pyłki, itp.), ale obawiam się, że to też nic nie da.

W celu postawienia jednoznacznej diagnozy, konieczne jest wykonanie badania dermatologicznego i ewentualnych badań dodatkowych, w tym między innymi badania histopatologicznego wycinka skóry.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE