Czy łupieżem pstrym można zarazić inne osoby? [Porada eksperta]

2018-03-22 14:22 dr n. med. Elżbieta Szymańska

Czy przy łupieżu pstrym tzw. drożdżaki osadzają się na pościeli, ubraniach i ręcznikach i tam mogą żyć? Jak przy łupieżu należy dezynfekować takie rzeczy? Czy osoba zdrowa, która ze mną śpi, może zarazić się ode mnie łupieżem? Bylem u swojego dermatologa i wypisał mi Nizoral i maść na skórę Clotrimazolum hasco, kazał nakładać ją na cały tułów, tylko zauważyłem po tym, że mam czerwoną twarz i zaczerwienione ramiona i kark - czy to może być reakcja alergiczna, czy to coś zwyczajnego przy tym typie kuracji?

Nie jest to prawidłowa reakcja, sugeruję kontakt z lekarzem prowadzącym w celu modyfikacji leczenia. W przypadku łupieżu pstrego zaleca się wypranie i wyprasowanie ubrań przylegających do ciała. Choroba wywołana jest przez drożdżaki, które mamy fizjologicznie na skórze i w sprzyjających warunkach (nadmierna potliwość, osłabienie, immunosupresja, cukrzyca) nadmiernie rozwijają się i wywołują zmiany chorobowe.

Teoretycznie istnieje możliwość zarażenia innych, jednakże infekcja rozwija się u osób z pewnymi predyspozycjami skóry - nadmierna wilgotność i zmniejszenie miejscowej odporności.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE