Ciemieniucha u rocznego dziecka [Porada eksperta]

2013-04-08 12:58 dr n. med. Elżbieta Szymańska

Witam! Mój syn ma rok i miesiąc. Ciemieniuchę niemowlęcą przechodził jakieś pół roku temu i wydawało się, że problem został wyeliminowany. Ostatnio jednak problem powrócił. Czy może to mieć związek z tym, że dziecko w ciągu dnia chodzi w specjalnym kasku? Kupiłem taki kask dla małych dzieci uczących się chodzić. Mamy większość podłóg wykładanych twardymi kafelkami, a nie sposób pilnować dziecka bez przerwy. Kask jest zrobiony z jakiejś miękkiej pianki obszytej miękkim materiałem - nie jest pełny, ma duże powierzchnie wentylacyjne i dziecko nie ma jakoś strasznie spoconej głowy.

W celu jednoznacznej odpowiedzi konieczne jest wykonanie badania dermatologicznego. Opisywane zmiany mogą powstać w przebiegu łojotokowego zapalenia skóry, nazywanego potocznie u małych dzieci w lokalizacji na czubku głowy ciemieniuchą. Powinni Państwo zastosować standardowe leczenie oliwką i szamponami przeznaczonymi do zwalczania ciemieniuchy. Warto zrezygnować z kasku, zabezpieczając podłogę na okres przejściowy dywanami oraz wnikliwie kontrolując dziecko.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE