Blizny po trądziku i ŁZS u niemowlaka [Porada eksperta]

2015-05-24 18:27 dr n. med. Elżbieta Szymańska

Pięciomiesięczny niemowlak od urodzenia ma problemy ze skórą. Na początku pediatra wstępnie rozpoznał trądzik niemowlęcy, a później łojotokowe zapalenie skóry twarzy. Dziecko na ŁZS choruje do dziś. Używamy emulsji Seboderm oraz przemywamy twarz przegotowaną wodą. Niedawno zauważyłam, że na policzkach dziecka pojawiły się dziurki o różnych kształtach. Czy te blizny znikną oraz czym ewentualnie smarować twarz dziecka? Czy istnieją naturalne kosmetyki (zioła) przeciwdziałające łojotokowemu zapaleniu skóry twarzy?

Na tym etapie rozwoju skóry nie zaleca się stosowania preparatów przeciwko bliznom. Warto w tym przypadku używać kosmetyków intensywnie nawilżających oraz działających przeciwłojotokowo i przeciwzapalnie, np. zawierające w swym składzie cynk.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE