Blizny i przebarwienia po trądziku - kiedy zastosować laser? [Porada eksperta]

2014-04-29 14:59 dr n. med. Elżbieta Szymańska

Chciałem się zapytać jaką metode wybrać do leczenia dużych blizn potrądzikowych i przebarwień na całej twarzy? Wspomnę, że mam bliznowce lub blizny przerostowe na plecach. Jaką muszę wybrać metodę leczenia, żeby nie zrobiły mi się blizny przerostowe na twarzy? Czy to prawda, że laser frakcyjny odpada? Czy istnieje jakaś inna skuteczna metoda. która daje dobre rezultaty? Pozdrawiam.

Leczenie blizn i przebarwień potrądzikowych jest bardzo trudne i wymaga długiego czasu. Peelingi chemiczne są skuteczne w leczeniu blizn potrądzikowych. Poza tym można stosować kremy lub żele zawierające retinoidy.

Dopiero w przypadku braku zadowalającej poprawy należy rozważyć laseroterapię, lecz wtedy raczej zaleca się zabiegi z zastosowaniem lasera CO2 lub Nd:YAG, ewentualnie IPL.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE