Białe plamy na skórze u dziecka po sterydach [Porada eksperta]

2014-11-17 11:52

Mam 4-letnią córkę, która od 3-go miesiąca życia ma atopowe zapalenie skóry. W związku z tym do leczenia zmian skórnych używamy różnych maści i kremów ze sterydami - niestety tylko one są w stanie wyleczyć do pewnego stopnia wysypkę. Na chwilę obecną córka głównie na przedramieniu i ramieniu ma odbarwioną skórę, tzn. białe plamy. Pediatra uznał, że skóra w ciągu pół roku powinna się zregenerować jeśli dziecko nie będzie drapać. Jednak w momencie zaostrzenia choroby córka ciągle się drapie, więc kiedy skóra się trochę wyleczy zaczyna znowu ją swędzieć i drapie, tak jest w kółko. Czy jest jakiś preparat, który przyspieszy regenerację skóry ,żeby nie było tych białych plam, czy w ogóle te zmiany znikną? Proszę nie radzić, żebym używała emolientów czy leków antyhistaminowych lub łagodzących świąd, bo na tym bazuję cały czas.

Porada dermatologa
Autor: Getty Images

Powinna Pani skontaktować się z prowadzącym dermatologiem w celu ewentualnej modyfikacji leczenia. Jeśli leki i emolienty przez Panią stosowane, przy oczywiście prawidłowej profilaktyce (eliminacja alergenów, czynników drażniących), nie działają wystarczająco skutecznie - konieczna będzie ich zmiana.

Ustalenie właściwej terapii jest sprawą indywidualną i wymaga wykonania badania lekarskiego i ewentualnych badań dodatkowych.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta