Atopowe zapalenie skory u niemowlaka [Porada eksperta]

2013-03-28 22:21
Porada dermatologa
Autor: Getty Images

Nasz syn Igor ma cztery miesiące, a od dwóch miesięcy walczymy z atopowym zapaleniem skory. Zmiany są na całym ciele. Lekarz przepisywał nam takie leki jak: Travogen, Pimafucort, Cutiwate, Travocort Crem, emolium - olejek do kąpieli, Topialyse Sensitive, Xerial Capillaire, maść na wodzie, maść mocznikową. Maści sterydowe pomagają, jednak ich efekt jest krótkotrwały. Co można jeszcze zrobić?

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt jest szczególnie trudne do leczenia. W pierwszej kolejności trzeba wyeliminować alergeny: kurz, sierść, pleśnie, właściwa dieta, kosmetyki (stosować można tylko kosmetyki dla alergików, np. Oilatum, Balneum Hermal). Ważne jest także intensywne natłuszczanie skóry, np. Diprobaza maść, Nanobaza, maść choelsterolowa. Jeśli zmiany są zaawansowane, trzeba zastosować leki, które wymagają wcześniejszej konsultacji lekarskiej. W tej chwili odstępuje się od stosowania miejscowych sterydów u dzieci (jeśli już to rzadko i krótko - zawsze pod ścisłą kontrolą lekarską), zaleca się raczej leki nowej generacji (np. pimekrolimus w kremie). W części przypadków konieczne jest dołączenie leków przeciwhistaminowych w kroplach.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.