Alergia na wieprzowinę: rumień i łuszcząca się skóra [Porada eksperta]

2014-01-21 14:15

Po 2 latach diety wykluczeniowej doszedłem do tego, iż po spożyciu wieprzowiny i tylko jej, następuje po około dobie reakcja skórna w postaci rumienia na twarzy, a dokładnie policzkach, podobna do AZS. Pojawia się również łupież na głowie i brwiach, lub jest to po prostu łuszcząca się skóra. Następuje wydalanie czegoś z organizmu w postaci tego rumienia i łuszczenia intensywnego skóry (płaty skórne). Naskórek łuszczy się i odnawia przez okres tygodnia. Próbowałem różnych tabletek bez recepty, jednak terapie alergiczne zwykle potrzebują około 10 dni na zadziałanie, a mnie po niespełna tygodniu już nic nie jest. Bardzo proszę o pomoc, gdyż pochodne/składniki wieprzowiny znajdują się w wielu produktach (żelatyna, sosy, zupy). Czym mógłbym złagodzić ten wysyp "histaminy?" w postaci łuszczącego się rumienia na twarzy. Miałem wszelakie badania alergiczne jednak jak zwykle stwierdzono, że w wieprzowinie jest tyle z tablicy mendelejewa, iż nie są w stanie wskazać przyczyny. Będę wdzięczny choć za sugestie, mam 30 lat i mocno mnie to oszpeca, a naskórek na policzkach jest w coraz gorszym stanie.

Porada dermatologa
Autor: Getty Images

Istnieje możliwość uczulenia na składniki mięsa wieprzowego, jednak opisywane zmiany mogą występować także w innych chorobach niż alergiczne.

Z tego powodu powinien Pan zgłosić się do dermatologa - dopiero po wykonaniu badania lekarskiego i ewentualnych badań dodatkowych możliwe będzie postawienie jednoznacznego rozpoznania.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta