Zaburzenia psychiczne u cukrzyków mogą być dziedziczne. Skąd się biorą?

2022-08-18 14:48

Cukrzyca typu 1 jest chorobą wrodzoną. Osoby, które na nią chorują, są bardziej skłonne do lęków i depresji. Co ciekawe – ich bliscy również i nie jest to związane jedynie z opieką nad chorym. Jak pokazują ostatnie badania, zaburzenia psychiczne występujące u cukrzyków mogą być dziedziczne.

Smutny mężczyzna siedzi na łóżku
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Cukrzyca typu 1 – czym jest i jak się objawia?
  2. Jak przewlekła choroba rzutuje na życie rodzinne?
  3. Zaburzenia psychiczne u cukrzyków – skąd się biorą?

Cukrzyca typu 1 – czym jest i jak się objawia?

Cukrzyca typu 1 to choroba autoimmunologiczna, w której organizm sam niszczy komórki β-trzustki, co zaburza produkcję insuliny. Niedobory insuliny prowadzą do rozwoju hiperglikemii, kwasicy ketonowej, czy też powstania makroangiopatii, czy mikroangiopatii. Czynnikami, które sprzyjają rozwojowi cukrzycy są czynniki genetyczne m.in. HLA Dr i HLA DR4, a także czynniki środowiskowe takie jak np. wirusy Coxackie, świnki, CMV, EBV, retrowirusy.

Najbardziej charakterystycznymi objawami cukrzycy jest zwiększone wydalanie moczu, a co za tym idzie, odwodnienie, które nasila pragnienie. Chorzy piją bardzo dużo, w związku z czym często odwiedzają toaletę. Jednocześnie ich skóra staje się wysuszona, dochodzi też do przesuszenia błon śluzowych, ogólnego poczucia zmęczenia.

Zdrowo Odpytani, odc. 1 Cukrzyca

Jak przewlekła choroba rzutuje na życie rodzinne?

Każda choroba jest przyczyną stresu. A jeśli jest to choroba przewlekła, generuje stres w całej rodzinie. Pojmując rodzinę jako system, gdzie każdy członek rodziny wpływa na drugiego domownika, każde większe zaburzenie w zdrowiu, zachowaniu i psychice jednego człowieka wpływa na całą wspólnotę. Przede wszystkim choroba wpływa na obniżenie jakości życia chorego. Staje on w poczuciu bezradności wobec własnego ciała; ograniczeń, jakie go czekają w związku z chorobą; niemożności uczestniczenia w pełni życia tak, jak to robią zdrowi ludzie.

Często chory ma też poczucie bycia gorszym lub bycia ofiarą losu, gdzie bez żadnej winy musi cierpieć z powodu niewydolności własnej trzustki. Ograniczenia w diecie, konieczność ciągłego mierzenia cukru, bycie wyczulonym na symptomy płynące z ciała np. osłabienie, które może świadczyć o niedocukrzeniu, to wszystko sprawia, że cukrzyk żyje w ciągłym napięciu. U chorego wzmaga się lęk o własne zdrowie i życie, a wspomniane ograniczenia nierzadko bywają przyczyną depresji.

Z kolei rodzina, w której znajduje się osoba chora, czuje się współodpowiedzialna za opiekę na chorym, przede wszystkim, kiedy jest on dzieckiem, ale również później – w wieku dorosłym. Jeśli nawet dziecko dojrzewa i chce samo o sobie stanowić, rodzice wciąż czuwają, czy wszystko jest w porządku, czy potomek przestrzega zaleceń lekarza, czy pilnuje diety. Zwiększona liczba zmartwień; nierzadko zazdrość wobec innych rodzin, które mają zdrowe dzieci; przemęczenie wynikające z opieki nad chorym – to wszystko sprawia, że również u rodziców widoczne są symptomy przewlekłego stresu, wyczuwalna jest nadmierna lękliwość.

Zaburzenia psychiczne u cukrzyków – skąd się biorą?

Do tej pory uważano, że zaburzenia psychiczne u cukrzyków typu: zwiększona liczba stanów lękowych, czy depresja, są wynikiem obniżenia jakości życia spowodowanej przez przewlekłą chorobę. Lęki te mogą być również konsekwencją wstydu przed ujawnieniem swojej dolegliwości przed obcymi. Poza tym u chorego może powstać lęk przed samą iniekcją, kiedy konieczne jest wstrzyknięcie sobie insuliny.

Zaburzenia lękowe mogą wiązać się z obawą dotyczącą wystąpienia hipoglikemii. Wówczas osoba chora tak bardzo boi się doświadczyć tego stanu, że przesadnie i zbyt często bada sobie poziom glukozy we krwi. Diagnoza tego typu zaburzeń lękowych bywa utrudniona, gdyż bardzo często przypomina symptomy hipoglikemii. Badania przeprowadzone przez naukowców z Karolinska Instituted potwierdzają, że zarówno osoby chorujące na cukrzycę typu 1., jak i ich rodziny w większym stopniu niż osoby zdrowe doświadczają stresu i stanów lękowych związanych z chorobą. Ale, jak podkreśla Agnieszka Butwicka – adiunkt w zakładzie Epidemiologii i Biostatystyki Medycznej Instytutu Karolinska, zwiększone ryzyko problemów ze zdrowiem psychicznym u cukrzyków nie wynika jedynie z obciążenia samą chorobą, lecz ma też swoje źródło w genetyce.

Ogromne badanie przeprowadzane w latach 1973-2007 r. pokazało, że u 20 000 osób, u których zdiagnozowano cukrzycę stwierdzono dwukrotnie większe ryzyko zachorowania na depresję niż u osób zdrowych oraz 1,6 razy większe ryzyko doświadczenia zaburzeń lękowych. Co więcej, również u rodziców i pełnego rodzeństwa osób chorych na cukrzycę stwierdzono podwyższony poziom lęku, natomiast nie występowało ono zupełnie np. u kuzynów, czy przyrodniego rodzeństwa, cukrzyków.

Wysnuto wtedy wniosek, że skoro dzieci i ich rodzice oraz pełne rodzeństwo mają więcej wspólnego materiału genetycznego (ponad 50 %), a ich przyrodnie rodzeństwo około 25 %, a kuzyni tylko 12, 5 % , świadczy to o tym, że to geny są jednym z czynników zwiększających ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych u osób chorych na cukrzycę. Jednakże, jak podkreślają naukowcy, konieczne są dalsze badania w tym kierunku.