To najrzadszy z typów cukrzycy. Jak odróżnić go od pozostałych?

2022-06-07 14:40

Cukrzyca typu 3 czy 2? Okazuje się, że są to dwa różne typy choroby, które często mylone są na etapie diagnozowania. Cukrzyca typu 3 zwana jest również cukrzycą 1,5 lub 3c. Jest rzadko występującym rodzajem cukrzycy, przez co może być pomylona z innym typem cukrzycy, a co za tym idzie - nieodpowiednio leczona. Jakie są przyczyny występowania cukrzycy typu 3c?

Kobieta sprawdza poziom cukru
Autor: Getty Images

Według NHS istnieją dwa główne typy cukrzycy:

  • Cukrzyca typu 1 – gdzie układ odpornościowy organizmu atakuje i niszczy komórki produkujące insulinę
  • Cukrzyca typu 2 – gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub komórki organizmu nie reagują na insulinę.

Istnieje jednak typ cukrzycy, który jest bardzo trudny do zdiagnozowania. Jest to cukrzyca typu 3c.

Zdrowo Odpytani, odc. 1 Cukrzyca

Czym jest cukrzyca typu 3c?

„Cukrzyca typu 3c rozwija się z powodu uszkodzenia trzustki, co może mieć kilka różnych przyczyn. I chociaż różni się od innych typów, łatwo o błędną diagnozę, ponieważ typ 3c nie jest dobrze znany” - wyjaśnia Pancreatic Cancer UK.

Pojawia się więc u osób, które przeszły uszkodzenie, zapalenie, raka trzustki lub usunięcie tego narządu. 

Pancreatic Cancer UK twierdzi, że diagnoza i leczenie cukrzycy typu 3c może być trudne, częściowo z powodu braku świadomości i pomyłki z innymi typami cukrzycy.

„Wiemy, że typ 3c jest powiązany z problemami z trzustką. Możesz więc poprosić lekarza, aby sprawdził typ 3c, jeśli miałeś problemy z trzustką i możesz wyjaśnić swoje powody” - czytamy na stronie.

Oznacza to, że cukrzycą typu 3c mamy do czynienia, gdy trzustka przestanie wytwarzać wystarczającą ilość insuliny dla organizmu. 

Diabetes UK twierdzi, że cukrzycę typu 3c można zachorować tylko z powodu choroby lub stanu, który atakuje trzustkę: "Jeśli masz cukrzycę typu 3c, trzustka przestanie wytwarzać enzym potrzebny do trawienia pokarmu”.

Pancreatic Cancer Action twierdzi natomiast, że osoby z cukrzycą typu 3c mogą doświadczać wysokiego lub niskiego poziomu glukozy we krwi. Niski poziom glukozy we krwi jest zwany jest „hipoglikemią".

O obniżeniu poziomu glukozy we krwi można mówić wtedy, gdy spada on poniżej 4 mmol/l. Może się to zdarzyć, jeśli zażywasz insulinę lub niektóre tabletki na cukrzycę.

„Konieczne jest unikanie hipoglikemii, ponieważ uszkodzenie trzustki może zmniejszyć typową reakcję na niski poziom glukozy we krwi. Jeśli tak się stanie, leczenie należy zastosować natychmiast” - podaje Pancreatic Cancer UK.

Co ma wpływ na poziom cukru we krwi?

Typ cukrzycy 3c często jest klasyfikowany jako cukrzyca typu 2, ale cechuje się gorszą kontrolą glikemii i większym zapotrzebowaniem na insulinę. Dlatego osiągnięcie docelowego poziomu glukozy we krwi przy tym typie cukrzycy może być więc bardzo trudne.

Na poziom glukozy we krwi ma wpływ wiele rzeczy, na przykład:

  • choroba,
  • stres,
  • operacja,
  • jedzenie i napoje,
  • poziom aktywności fizycznej
  • i przyjmowane leki.