Cukrzyca jest wyniszczająca także dla twoich zębów. To musisz wiedzieć

2022-06-03 14:18

Naukowcy nie mają dobrych wieści dla osób, które chorują na cukrzycę. Ta choroba może być przyczyną poważnych problemów w jamie ustnej. Jest głównym winowajcą powstawania próchnicy.

Mężczyzna z bólem zęba
Autor: Getty Images

Cukrzyca ma wpływ na zęby

To tego wniosku doszedł zespół naukowców z Uniwersytetu Rutgersa w Stanach Zjednoczonych. W ramach badania przeprowadzonego z udziałem zwierząt laboratoryjnych sprawdzili, dlaczego osoby zmagające się z cukrzycą typu 1 lub typu 2 są znacznie bardziej podatne na rozwój próchnicy.

Na początku eksperymentu wszystkie zwierzęta miały zdrowe zęby. W tym celu badacze wywołali cukrzycę typu 1 u 35 gryzoni, a następnie testowali twardość ich zębów. Uzyskane wyniki po 28 dniach porównano z 35 zdrowymi osobnikami. Co wywnioskowali uczeni? Okazało się, że po upływie około 12 tygodni szkliwo myszy z grupy badawczej stało się coraz bardziej miękkie. Te zmiany miały charakter postępujący.

- Od dawna obserwujemy zwiększone tempo powstawania ubytków i utraty zębów u pacjentów z cukrzycą - skomentował współautor badania Mohammad Ali Saghiri z Rutgers School of Dental Medicine.

Uczeni wywnioskowali, że cukrzyca może prowadzić do zaburzeń w procesie odkładania się minerałów w zębach. Jak wykazały poprzednie analizy, osoby chorujące na cukrzycę typu 1 lub 2 borykają się znacznie częściej z problemami stomatologicznymi. Mają one większą skłonność do rozwoju próchnicy.

Obecnie priorytetem dla naukowców jest opracowanie odpowiednich metod leczenia zębów, szczególnie u pacjentów z cukrzycą. Jak powiedział Saghiri, jest "ogromne zapotrzebowanie na zabiegi, które pomogą im dbać o zdrowe zęby".

Próchnica

Cukrzyca to podstępna choroba

Cukrzyca stanowi bardzo poważny problem zdrowotny. Uzyskała miano choroby cywilizacyjnej, która dotyka społeczności na całym świecie. To przewlekła choroba, której przyczyną jest zaburzenie wydzielania insuliny odpowiedzialnej za regulowanie poziomu cukru we krwi. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dzieli się ona na cztery typy: cukrzycę typu 1, cukrzycę typu 2, cukrzycę ciążową oraz inne specyficzne typy cukrzycy.

Ta choroba dotyka około 460 milionów osób na całym świecie. W Polsce zmaga się z nią ponad 3 miliony pacjentów. Najczęściej notowane zachorowania dotyczą cukrzycy typu II określanej jako cukrzyca insulinoniezależna. Chorują na nią głównie dorośli, przeważnie po 40. roku życia.

Cukrzyca nieleczona lub leczona w niewłaściwy sposób może wyrządzać szkody w całym organizmie. Niezbędnym elementem terapii tej choroby jest regularne, częste monitorowanie glikemii w ciągu dnia.