WZW B (żółtaczka wszczepienna) - jak można się zarazić? Drogi zakażenia WZW B

2014-08-20 8:32

WZW typu B, inaczej żółtaczka wszczepienna lub zapalenie wątroby typu B, to choroba wywoływana przez wirus HBV. Jak można się nim zarazić? Przede wszystkim poprzez kontakt z krwią. W związku z tym do zakażenia może dojść nie tylko placówkach medycznych, lecz także np. u kosmetyczki czy fryzjera. Wirus HBV może zostać przekazany również w czasie kontaktów seksualnych odbywanych bez zabezpieczenia. Sprawdź, jak można się zarazić żółtaczką typu b.

WZW B (zapalenie wątroby typu B) - jak można się zarazić? Drogi zakażenia WZW B
Autor: Thinkstockphotos.com WZW typu B , inaczej  zapalenie wątroby typu B lub  żółtaczka wszczepienna , to choroba wywoływana przez wirus HBV. Jak można się nim zarazić?

Spis treści

  1. WZW B (zapalenie wątroby typu B) - co to jest wirus HBV?
  2. WZW typu B (zapalenie wątroby typu B) - jak można się zarazić? Krew
  3. WZW typu B (zapalenie wątroby typu B) - jak można się zarazić? Stosunki seksualne
  4. WZW typu B (zapalenie wątroby typu B) - jak można się zarazić? Podczas ciąży i porodu
  5. Jak NIE można się zarazić wirusem HBV?

WZW B, czyli żółtaczka wszczepienna lub wirusowe zapalenie wątroby typu B, jest wywoływane przez wirus zapalenia wątroby typu B - wirus HBV. Jak można się nim zarazić? Wyróżnia się trzy drogi zakażenia: krwiopochodną (najczęstsza), płciową (kontakty seksualne) i okołoporodową (kiedy chora matka zakaża swoje dziecko). Wirus HBV wnika do organizmu 10 razy łatwiej niż wirus HCV i aż 100 razy łatwiej niż wirus HIV, dlatego o zakażenie nie jest trudno.

WZW B (zapalenie wątroby typu B) - co to jest wirus HBV?

Wirus zapalenia wątroby typu B - HBV (hepatitis B virus) to wirus z rodziny Hepadnaviridae. Po dostaniu się do organizmu doprowadza do namnażania się wirusowych białek w błonie komórkowej hepatocytów (komórek wątroby). Wówczas dochodzi do reakcji odpornościowej organizmu, która powoduje rozległe uszkodzenia hepatocytów.

WZW typu B (zapalenie wątroby typu B) - jak można się zarazić? Krew

Do zakażenia najczęściej dochodzi poprzez bezpośredni kontakt krwi zakażonego z błonami śluzowymi i uszkodzoną skórą. Do przeniesienia infekcji nie potrzeba dużo krwi, wystarczą śladowe ilości - niewidoczne gołym okiem -  tylko 0,00001 ml.

Do zakażenia może dojść w szpitalu i innych placówkach medycznych podczas

  • przetoczenia krwi lub preparatów krwiopochodnych zakażonych wirusem HBV;
  • przeszczepienia narządu od osoby zakażonej;
  • kontaktu z zakażonymi igłami lub strzykawkami (np. podczas pobierania krwi);
  • zabiegów stomatologicznych (np. skalingu, borowania);
  • badań endoskopowych, dializy;

Do przeniesienia wirusa może dojść również poza placówkami medycznymi:

  • podczas akupunktury;
  • w salonach fryzjerskich i kosmetycznych (przekłuwanie uszu, różne zabiegi kosmetyczne itp.);

SPRAWDŹ>> Czym można się zarazić u fryzjera i kosmetyczki?

  • przy wykonywaniu tatuażu;
  • podczas hirudoterapii (leczenia pijawkami);
  • poprzez używanie przedmiotów higieny osobistej osoby zakażonej: maszynek do golenia, cążek, nożyczek, szczoteczek do zębów i innych przedmiotów, na których może się znajdować krew lub płyny ustrojowe chorego, a które mogą doprowadzić do przerwania ciągłości skóry lub błon śluzowych;

      WZW typu B (zapalenie wątroby typu B) - jak można się zarazić? Stosunki seksualne

      WZW B można się zarazić w czasie stosunku płciowego (także oralnego i analnego) z osobą zakażoną, jeśli nie stosuje się zabezpieczenia. Do zakażenia może dojść w wyniku kontaktu ze spermą czy wydzieliną z pochwy. W związku z tym należy używać prezerwatyw pamiętając, że nie chronią one w 100 proc., ponieważ zawsze mogą pęknąć, zsunąć się itp. Jednak prawidłowo używana prezerwatywa stanowi barierę dla wirusów. Ponadto należy zwracać uwagę  na ranki, owrzodzenia, zmiany skórne w okolicach narządów płciowych, ponieważ do zakażenia może dojść także poprzez kontakt z uszkodzoną powierzchnią skóry lub błoną śluzową partnera/partnerki. Powinno unikać się uprawiania seksu podczas miesiączki.

      Należy zaznaczyć, że ryzyko przeniesienia wirusa HBV podczas przypadkowych kontaktów seksualnych jest dużo większe niż ryzyko przeniesienia HIV.

      WZW typu B (zapalenie wątroby typu B) - jak można się zarazić? Podczas ciąży i porodu

      Jeśli kobieta w ciąży jest nosicielką wirusa HBV, do zakażenia dziecka może dojść podczas ciąży lub porodu. Można temu zapobiec: dziecko musi otrzymać zastrzyk z immunoglobuliny HBIG (są to przeciwciała, których zadaniem jest natychmiastowe zablokowanie aktywności wirusa) i pierwszą dawkę szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B w ciągu 24 godzin od urodzenia.

      WARTO WIEDZIEĆ>> SZCZEPIENIA W CIĄŻY – szczepić czy nie?

      To ci się przyda

      Jak NIE można się zarazić wirusem HBV?

      • przez całowanie;
      • kichanie lub kaszel;
      • karmienie piersią;
      • żywność lub wodę;
      • wspólne używanie talerzy lub szklanek
      • podanie ręki, przytulanie itp.