Chcesz rzucić palenie? Zrób test motywacji

Palenie papierosów jest bardzo silnym nałogiem. Jeśli bardzo chcesz, możesz z nim wygrać. Do rzucenia palenia potrzeba jednak odpowiedniego nastawienia. Sprawdź, czy jesteś gotowy na zerwanie z nałogiem.

Co roku na świecie w związku z paleniem papierosów umiera 3,5 mln ludzi. Palący wiedzą wszystko o szkodliwości palenia. O wływie na układ oddechowy, kancerogennosci dymu tytoniowego, wpływie na skórę i włosy. Palacze uważają jednak, że ich to nie dotyczy. Na razie.

Dojrzałeś(aś) do próby zerwania z nałogiem? Chcesz rzucić palenie raz na zawsze? Aby to sprawdzić, odpowiedz na pytania, zamieszczone w teście motywacji wg dr Schneider.

Kiedy rzucasz palenie, wiedz, że czekaję cię trudne chwile. Przede wszystkim nie martw się, że utyjesz. Palenie wprawdzie przyspiesza przemianę materii, ale nawet jeśli w pierwszej fazie troszkę przybędzie ci kilogramów, potem wrócisz do swej właściwej wagi. Musisz się tylko pilnować. Jedz więc tyle, ile dotychczas. W chwilach kryzysowych pogryzaj suszone owoce, pestki lub surową marchewkę i dużo pij.

Głód nikotyny i nawyki utrzymują się wiele miesięcy, a nawet lat. Ale lekarze twierdzą, że po roku szanse na trwałe wyjście z nałogu wydatnie się zwiększają.

Kiedy rzucasz palenie unikaj:

  • znajomych palaczy (koniecznie! Wytłumacz im, że to tylko na początku, żeby wytrwać; potem zaczniesz ich unikać z innego powodu – będą śmierdzieć);
  • miejsc i okoliczności, w których się paliło;
  • picia alkoholu i kawy;
  • pogaduszek przez telefon (bo wtedy odruchowo, bezmyślnie sięgniesz po papierosa);
  • oglądania telewizji (jak wyżej);
  • stresu, pośpiechu.

Poproś także bliskich o wsparcie. Ich akceptacja i pomoc są nieocenione w najtrudniejszych momentach.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
antosiowamama1
|

Jednak test wyszedł na plus, ale boje się ze podołam . Może jakieś tabletki lub plastry mi pomogą ?