Hirudoterapia. Leczenie pijawkami: opinie

2014-02-20 8:19 Grzegorz Wójcik

Leczenie pijawkami stosowane jest na świecie od niepamiętnych czasów. Pijawki lecznicze z powodzeniem wykorzystywali już Egipcjanie. Poznaj korzyści płynące z hirudoterapii. Czy leczenie pijawkami jest bezpieczne?

Na świecie żyje ponad 650 gatunków pijawek, z czego w Polsce 24. Tylko jedna z nich ma zastosowanie w medycynie ludzkiej (pijawki lecznicze) – Hirudo medicinalis. Stąd powszechna nazwa przeprowadzania leczenia pijawkamihirudoterapia. W 2005 roku Amerykańska Agencja ds. Żywności uznała ją za oficjalną metodę leczniczą.

Leczenie pijawkami

Do hirudoterapii używane są pijawki lecznicze pochodzące ze sterylnych hodowli w laboratoriach. Pijawki przystawia się na zdrowej, nieuszkodzonej skórze, w pobliżu miejsca leczenia. Ugryzienie pijawki jest praktycznie bezbolesne, bo pijawka produkuje jednocześnie m.in. substancje, które znieczulają skórę, powodują rozszerzanie się naczyń oraz hamują proces namnażania się bakterii.Kiedy pijawka jest już „na miejscu”, wpuszcza do organizmu człowieka wiele aktywnych enzymów leczniczych, m.in. hirudynę, która rozrzedza krew. Ponadto pacjent dostaje dawkę składników leczniczych o działaniu antybiotycznym, przeciwbólowym, przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym oraz regulujących ciśnienie krwi. Badania naukowe potwierdzają, że substancje znajdujące się w gruczołach ślinowych pijawek mają działanie antynowotworowe.

Pijawki leczenie: korzystne hirudozwiązki

W wydzielinie pijawek znajdują się cenne dla organizmu hirudozwiązki. Aktywnie działają one na układ krwionośny i limfatyczny. Dzięki nim pijawki lecznicze mają silne działanie przeciwzakrzepowe i antykoagulacyjne. Wpływają na wyregulowanie ciśnienia krwi. Pobudzają cały układ krążenia i podnoszą osłabioną odporność immunologiczną organizmu. Skuteczne zastosowanie hirudoterapia znajduje w leczeniu: żylaków, „pajączków”, zakrzepowego zapalenia żył, owrzodzenia podudzi czy „stopy cukrzycowej”. Ponadto leczenie pijawkami stosuje się m.in. przy: niegojących się ranach, bólach głowy, migrenach, bólach stawowych, przy reimplantacjach (przeszczepach), chorobach wątroby, nerek i serca, reumatyzmie oraz u osób z wysokim poziomem cholesterolu, jak i w obrzękach czy krwiakach. A także przy innych chorobach XXI wieku.

Jakie są przeciwwskazania do hirudoterapii?

Pijawki leczenie: przeciwwskazania - na pewno osoby chorujące na niedokrwistość (anemia) oraz z zaburzeniami procesu krzepnięcia krwi nie mogą korzystać z tej metody. Wyklucza się też kobiety w ciąży oraz osoby z niskim ciśnieniem tętniczym. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem leczenia pijawkami posiadać aktualne badania krwi, które należy wykonać zgodnie ze wskazaniami hirudoterapeuty.

Na jakie choroby pomagają pijawki? Wyjaśnia dermatolog i alergolog, dr Danuta Myłek

Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN

Leczenie pijawkami: jak się przygotować do hirudoterapii

Przed wyznaczonym dniem terapii pijawkami leczniczymi nie należy jeść czosnku i cebuli ani zbyt ostrych potraw. W dniu zabiegu hirudoterapii zaś do mycia najlepiej użyć mydła bezzapachowego. Podczas leczenia pijawkami nie powinno się stosować na skórę kremów czy balsamów oraz nie należy używać wód perfumowanych. Pijawki lecznicze „nie lubią” drażniących zapachów. W dniu, w którym zabieg został wykonany, należy więcej odpoczywać oraz ograniczać aktywność fizyczną. Miejsce, z którego pijawka ssała krew, jest zabezpieczone opatrunkiem, który należy utrzymywać przez kilka godzin.

Hirudoterapia: ile trwa zabieg leczenia pijawkami

Sam zabieg trwa około godziny. Hirudoterapeuta wskazuje czas i liczbę zabiegów. Z reguły w odstępach tygodniowych przeprowadza się kolejne terapie pijawkami. Warto pamiętać, że leczenie za pomocą pijawek nie jest panaceum na wszystkie dolegliwości. Powiększające się jednak grono zwolenników leczenia pijawkami – zarówno lekarzy, hirudoterapeutów, jak i pacjentów – poparte „głośnymi” przypadkami wyleczenia opisywanymi w mediach powoduje, że coraz więcej osób chętnie się na nią decyduje. W Polsce z leczenia pijawkami można skorzystać jedynie w prywatnych gabinetach oraz przychodniach.

Danuta Myłek: lekarz musi decydować, czy można taką pijawkę przystawić

Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Maria
|

Pijawki jak najbardziej pomagają na szumy w uszach, z tego co wiem to jedno ze wskazań do terapii.

halina
|

oczywiście, ze pijawki pomogą- tylko idz do gabinetu nie kupuj pijawek na rynku

ews
|

Znajomy ma dużego krwiaka po uderzeniu wewnątrz pośladka. Niestety ma już on 3 miesiące i nie nadaje się do wyciągnięcia igłą gdyż jest gęsty. Czy ktoś wie czy mogą pomóc pijawki, czy mogą rozrzedzić krew w krwiaku i usunąć ją?

maio
|

nie uwiezysz jestem chora na sm nie mam lekówe czekam a z mojego stanu wciągnal mnie pewien Pan podam Ci wszystko na mail maio78221@wp.pl

mk1956wp.pl
|

mam od 15 lat szumy w uszach - spowodowane zwyrodnieniem w kręgu szyjnym - podobno zwyrodnienie ugniata żyłę powodując szum - czy pijawki mi pomogą - proszę o podzielenie się pozytywną odpowiedzią -- z góry dziękuję

Gośka
|

mnie pijawki pomogły na zapalenie przewlekłe ucha, nie pomagały antybiotyki, sterydy, pięć zabiegów pijawkami dały radę, ucho mam zdrowe do dziś, znam też przypadek wyleczenia początkowej ginekomastii trzema zabiegami

AnnaMaria
|

Dobry Wieczór.
Czy ktoś ma doświadczenie z pijawkami i silne AZS.
pozdrawiam.

HIRUDO
|

Chyba sie Panu coś pomyliło - pijawki własnie swietnie pomagają zwalczyć zapalenie żył! Albo Pan coś pomylił albo trafił Pan do podejrzanego gabinetu! Niech Pan ma pretensje do osoby która je Panu stawiała a nie do wszystkich. Co to był za gabinet?

joanna
|

mi pijawki bardzo pomogły w sprawach kobiecych
polecam co prawda trzeba patrzeć czy ktoś kto robi zabieg ma uprawnienia
polecam hirudon.com

beata nawrat
|

ja stosowałam pijawki na zapalenie nerwu trójdzielnego, po wielu latach leczenia u neurologów ulgę przyniosły właśnie pijawki, z zabiegów korzystałam na śląsku w natur wit u anny wilk