Amerykański szczep grypy AH3N2 - objawy zakażenia i leczenie

2018-01-23 10:09

Amerykański szczep grypy AH3N2 przyczynił się w Stanach Zjednoczonych do śmierci kilkunastu osób, w tym dzieci. Wirus może pojawić się w Polsce w ciągu kilku tygodni - ostrzega GIS. Jakie są objawy zakażenia wirusem AH3N2? Jak uniknąć zakażenia?

Amerykański szczep grypy AH3N2 - objawy zakażenia i leczenie
Autor: Thinkstockphotos.com Amerykański szczep grypy AH3N2 - objawy zakażenia i leczenie

Spis treści

  1. Amerykański szczep grypy AH3N2 - jak można się zarazić?
  2. Amerykański szczep grypy AH3N2 - objawy
  3. Amerykański szczep grypy AH3N2 - dlaczego jest groźny?
  4. Co to jest wirus AH3N2? Zobacz! [#TOWIDEO]
  5. Amerykański szczep grypy AH3N2 - leczenie
  6. Amerykański szczep grypy AH3N2 - profilaktyka

W Stanach Zjednoczonych pojawił się groźny szczep grypy AH3N2, który spowodował śmierć już kilkunastu osób, w tym dzieci. Wcześniej obecność wirusa AH3N2 odnotowano w Australii, gdzie również przyczynił się do śmierci kilkudziesięciu osób. Szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Marek Posobkiewicz, ostrzega, że wirus w najbliższym czasie może dotrzeć do Polski, co jest związane z dużą mobilnością ludzi. Przy taki dużej ilości pasażerów podróżujących z i do Stanów Zjednoczonych oraz Australii prawdopodobieństwo przywleczenia wirusa do Polski jest kwestią czasu.

Amerykański szczep grypy AH3N2 - jak można się zarazić?

Szczepem amerykańskiej grypy AH3N2 można się zarazić tak, jak każdym innym wirusem grypy, czyli drogą kropelkową. Najbardziej narażone na zakażenie wirusem AH3N2 są dzieci i osoby starsze.

Amerykański szczep grypy AH3N2 - objawy

Objawy zakażenia amerykańskiego szczepu grypy AH3N2 są podobne do objawów grypy sezonowej. Nagle pojawiają się objawy, takie jak:

Amerykański szczep grypy AH3N2 - dlaczego jest groźny?

Sanepid uspokaja, że wirus AH3N2 nie jest groźniejszy od innych mutacji. Niebezpieczne są jedynie powikłania. Jednak o zakażenie wirusem AH3N2 jest łatwo z dwóch powodów - wspomnianej już mobilności ludzi i braku skutecznej ochrony. Obecnie (sezon grypowy 2017/2018) obowiązuje szczepionka na wirus H3N2, która może nie ochronić przed wirusem AH3N2. W związku z czym tym wirusem można zarazić się nawet, jeśli wcześniej było się szczepionym. Tak stało się z mieszkanką Australii - mimo że przed sezonem zachorować poddała się szczepieniu, ostatecznie zachorowała i zmarła.

Co to jest wirus AH3N2? Zobacz! [#TOWIDEO]

Amerykański szczep grypy AH3N2 - leczenie

Leczenie grypy AH3N2 jest objawowe. W niektórych przypadkach może spowodować groźne powikłania, np. zapalenie płuc czy zapalenie mięśnia sercowego.

Amerykański szczep grypy AH3N2 - profilaktyka

W związku z tym, że szczepionka na grypę może okazać się nieskuteczna w stosunku do wirusa grypy AH3N2, należy bezwzględnie przestrzegać zasad higieny osobistej - należy często myć ręce, a także unikać niepotrzebnych skupisk ludzkich, starać się nie dotykać poręczy, klamek itp. w miejscach publicznych.

Polecany artykuł:

Powikłania po grypie