Zapalenie szyjki macicy - wyniki wymazu [Porada eksperta]

2014-01-15 23:16

Za każdą niemalże cytologią wychodziło u mnie zapalenie; zwróciłam uwagę mojej pani ginekolog i dopiero zleciła wymaz. Wynik: po 48h inkubacji Streptococcus agalactiae nie wyhodowano; w warunkach zwiększonej ilości dwutlenku węgla Gardnerella vaginalis - nie wyhodowano; w warunkach tlenowych po 24 h wyhodowano: candida albicans - bardzo liczne, enterococcus faecalis - bardzo liczne; escherichia coli - liczne; Mam trójkę dzieci (urodzone: 1999, 2002, 2010 r.). Ostatnie dwa lata to ciągłe zmęczenie, niespokojny sen, drobne ale przewlekłe infekcje takie jak katar, kaszel. Obecnie nie stosuję antykoncepcji. Przestałam używać krążka NUVAring, ponieważ wciąż miałam przewlekłe bóle głowy. Teraz bardzo rzadko je miewam i nie są przewlekłe. 

Porada ginekologa - położnika
Autor: Getty Images

Wyniki wymazu z kanału szyjki macicy mogą wskazywać na to, że biocenoza pochwy jest zaburzona. Zarówno grzyby jak i wymienione przez Panią bakterie mogą stanowić fizjologiczną florę pochwy, jak i być przyczyną zapalenia.

Leczy się chorobę i jej objawy, nie wyniki badań. Grzyby obecne w pochwie mogą być przyczyną grzybiczego zapalenia pochwy między innymi w stanach osłabionej odporności, stresu, przewlekłego zmęczenia.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta