Wypadanie pochwy po porodzie [Porada eksperta]

2017-05-11 21:01
Porada ginekologa - położnika
Autor: Getty Images

Cztery tygodnie temu urodziłam drugie dziecko, poród był łatwy i szybki, ok. 2 godz., jednak odstęp między jednym a drugim porodem jest krótki, bo 16 miesięcy. Tydzień temu zaczęłam odczuwać dziwny dyskomfort, po wizycie u ginekologa okazało się, że wypada mi pochwa. Lekarz powiedział tylko, że czeka mnie operacja, ale nie szybciej niż za pół roku, i zacznę miesiączkować. Więcej informacji nie dostałam, kazał przyjść na kontrolę za ok. 2 miesiące i ćwiczyć mięśnie Kegla. Jak się skończy połóg, czy mogę uprawiać sport, tzn. ćwiczyć brzuszki, biegać, aerobik? Jak z życiem seksualnym, czy można normalnie się kochać, mam obawy, ponieważ, jak patrzyłam na to, jak to wygląda, to tak, jak by wychodziło mi jakieś jajo z pochwy. Nie wiem, czy to przeszkadza, czy boli podczas stosunku, czy może pogorszyć się stan i jeszcze bardziej zacznie wypadać? Czy kulki gejszy można stosować i czy pomagają w leczeniu tego schorzenia? Czy w ogóle jest szansa wyleczyć się bez operacji?

Obniżanie ścian pochwy do defekt kosmetyczny. Może Pani ćwiczyć, współżyć, nie ma żadnych przeciwwskazań, wypadanie może tylko być uciążliwe. Zarówno ćwiczenia, jak i kulki gejszy mogą tylko pomóc. Czy wyleczą, tego przewidzieć nie mogę.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.