Od czego zależy forma terapii endometriozy? Odpowiada ginekolog [VIDEO]

2021-06-04 11:15

Forma terapii endometriozy zależy od kilku istotnych czynników. Przed podjęciem decyzji o wyborze rodzaju leczenia należy przeprowadzić niezbędne badania. Endometriozę można leczyć zarówno farmakologicznie, jak i operacyjnie. O formach terapii tego schorzenia opowiedział dr Jacek Tulimowski - ginekolog. Obejrzyj video.

Od czego zależy forma terapii endometriozy?
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Od czego zależy forma terapii endometriozy?
  2. Farmakologiczne leczenie endometriozy
  3. Operacyjne leczenie endometriozy
  4. Operacyjne leczenie endometriozy głębokiej

Endometrioza to przypadłość, która dotyka co 10 kobietę. Objawia się nieprzyjemnym bólem w okolicy miednicy, który zazwyczaj towarzyszy menstruacji. Niekiedy ból jest na tyle silny, że potrafi skutecznie zakłócić codzienne funkcjonowanie. Wczesne wykrycie tej choroby daje duże szanse na wyleczenie. Od czego zależy wybór formy terapii endometriozy i jakie są rokowania?

Od czego zależy forma terapii endometriozy?

Od czego zależy forma terapii endometriozy?

Ginekolog dr Jacek Tulimowski wyjaśnia, że terapia endometriozy jest zależna od stopnia zaawansowania tej choroby. W przypadku pacjentek z endometriozą w postaci torbieli endometrialnych jajników, początkowe postępowanie (w zależności od wielkości torbieli i objawów klinicznych) polega na podjęciu leczenia farmakologicznego.

Farmakologiczne leczenie endometriozy

"W tej terapii zalecane jest zastosowanie odpowiednio dobranych progestagenów, czyli syntetycznego progesteronu lub użycie dopasowanych, dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych, zawierających konkretne progestageny. 

Metody te opierają się na ciągłym podawaniu preparatów hormonalnych. Okres leczenia może obejmować od kilkunastu do kilkudziesięciu miesięcy. Skuteczność w większości przypadków wczesnych rozpoznań endometriozy jest bardzo dobra". 

Operacyjne leczenie endometriozy

W przypadku pacjentek w zaawansowanym stopniu endometriozy, z torbielami o dużej wielkości lub z naciekającą endometriozą należy skonsultować się z chirurgiem ginekologiem. W takich sytuacjach wykonuje się operacje laparoskopowe, co nie wiąże się z usunięciem jajników. Zabieg ten polega na  wyłuszczeniu torbieli z jajnika tylko usunięcie jajnika. 

Operacyjne leczenie endometriozy głębokiej

"W przypadku endometriozy głębokiej niekiedy zachodzi konieczność przeprowadzenia laparotomii, czyli operacji otwartej z resekcją - usunięciem fragmentu tkanki, który został zaatakowany przez endometriozę. Wówczas może zajść potrzeba usunięcia fragmentu jelita, fragmentu pęcherza moczowego, fragmentu otrzewnej lub fragmentu pochwy. Są to operacje bardzo trudne, czasem okaleczające" - przyznaje dr Jacek Tulimowski.