Jak endometrioza wpływa na płodność? Ginekolog wyjaśnia [WIDEO]

2022-01-24 11:14

Endometrioza jest chorobą przewlekłą, która atakuje kobiety w wieku rozrodczym. Choć endometrioza nie u wszystkich kobiet może powodować bezpłodność, bardzo często jest jedną z przyczyn problemów z zajściem w ciążę. Więcej o tym, jak endometrioza wpływa na płodność, mówi dr Jacek Tulimowski.

zbliżenie na brzuch kobiety, która leży na kanapie
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Czy endometrioza może mieć wpływ na płodność?
  2. Endometrioza a planowanie ciąży
  3. Leczenie endometriozy a planowanie ciąży

Endometrioza może się objawiać różnie, w zależności od przypadku. Jednak najczęściej przejawia się w postaci bólu w okolicy podbrzusza, miednicy i dołu pleców, obfitymi miesiączkami oraz bólem podczas stosunku. Oprócz tego, mogą pojawiać się biegunki, wzdęcia oraz ból podczas wypróżniania

Endometrioza nie musi występować tylko w obrębie narządów miednicy mniejszej. Zdarza się, że ogniska endometriozy dotyczą także płuc, oczu, mózgu lub osierdzia.

Powikłania endometriozy dotyczą szczególnie układu pokarmowego. Można do nich zaliczyć zwężenie światła jelita i moczowodu oraz niedrożność przewodu pokarmowego. Choroba ta ma może mieć również wpływ na płodność. Jak twierdzi dr Jacek Tulimowski, rozpoznanie endometriozy u młodych pań w wieku rozrodczym znacznie zmniejsza możliwość zajścia w ciążę.

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów, odc. 5 endometrioza

Czy endometrioza może mieć wpływ na płodność?

Okazuje się, że endometrioza ma ogromny wpływ na płodność kobiety. Endometrioza znacznie zmniejsza szanse na zajście w ciąże. Dotyczy to nie tylko kobiet, u których rozpoznano tę chorobę, lecz także kobiet, które przeszły leczenie chirurgiczne.

Endometrioza a planowanie ciąży

Ginekolog, dr Jacek Tulimowski, podkreśla, że ze względu na komplikacje dotyczące zajścia w ciążę lub utrzymania ciąży, kobiety z endometriozą powinny planować ciążę jak najwcześniej, oczywiście po zaleczeniu choroby. Wszystko dlatego, że późne macierzyństwo może nieść za sobą dodatkowe komplikacje.

Poza tym, lekarze nie są w stanie zagwarantować pacjentce, że stan zaawansowania endometriozy, który kobieta ma obecnie, będzie wyglądał tak samo za kilka lat.

Leczenie endometriozy a planowanie ciąży

Leczenie endometriozy powinno zacząć się jak najwcześniej. Może być to leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne. Kobieta powinna być objęta ścisłą opieką lekarza, nawet po wyleczeniu endometriozy, dlatego, że wyleczenie tej choroby nie jest trwałe. 

Zaleczona choroba powinna być cały czas kontrolowana - zaleca się wizyty co pół roku, które pomogą ocenić stan zdrowia pacjentki i odpowiednio szybką reakcję na ewentualną wznowę choroby. Jest to niezbędna procedura, zwłaszcza w przypadku, gdy kobieta planuje zajść w ciążę.

Ile wiesz o endometriozie?
Pytanie 1 z 11
Przy endometriozie błona śluzowa, która normalnie wyściela macicę: