Jaka jest przyczyna gruczolaków i włókniaków piersi? [Porada eksperta]

2015-11-06 18:28

Wykryto u mnie na koniec września silnie odgraniczoną zmianę z dwoma zwapnieniami w środku w lewej piersi (jestem po jednym porodzie, rok po zakończeniu 10-miesięcznego karmienia piersią). Po wyniku biopsji ("zmiana odpowiada gruczolakowłókniakowi") zostałam skierowana przez ginekologa na konsultację do chirurga onkologa, który powiedział, że każdego włókniaka wolałby wyciąć. Jestem już po wycięciu tej zmiany (określonej w badaniu histopatologicznym jako "łagodna dysplazja sutka (gruczolistość, włóknienie, metaplazja apokrynowa"), ale doktor nie odpowiedział na pytanie, czemu to mogło powstać, jak temu przeciwdziałać. Jest jeszcze jedna niewiadoma - odczulam się na roztocza, czy mogę kontynuować odczulanie, czy to odczulanie mogło mieć wpływ na powstanie guza.

Porada ginekologa - położnika
Autor: Getty Images

Przyczyna rozwoju gruczolaków i włókniaków piersi nie jest znana. Najprawdopodobniej znaczenie dla rozwoju zmian mają czynniki miejscowe. Nie ma profilaktyki. Nie ma przeciwwskazań do odczulania.

Czynniki miejscowe to enzymy, cytokiny, interleukiny i inne, które regulują prawidłowy rozwój, proliferację i apoptozę komórek.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta