Czy można wyleczyć endometriozę? Ginekolog odpowiada [VIDEO]

2021-06-07 10:19

Endometrioza dotyka około 10 proc. (190 milionów) kobiet i młodych dziewczyn w wieku rozrodczym na całym świecie. Jest to najnowsza informacja, jaką podała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czym jest właściwie endometrioza i czy można ją wyleczyć?

Czy można wyleczyć endometriozę?
Autor: Getty Images

Endometrioza (tzw. gruczolistość zewnętrza) to choroba przewlekła, która ujawnia się pod wpływem różnych czynników, m.in. genetycznych, hormonalnych, immunologicznych czy środowiskowych. Polega ona na występowaniu komórek endometrium, czyli błony śluzowej macicy, poza ich właściwą lokalizacją. Tkanka wyściela wnętrze jamy macicy i co miesiąc w czasie cyklu miesiączkowego ona narasta, złuszcza się i usuwana jest z organizmu.

Najczęstszym objawem endometriozy jest ból w miednicy zwłaszcza podczas miesiączki. Zamiast uciążliwego skurczu mięśni gładkich macicy występującego podczas menstruacji, wiele kobiet z endometriozą doświadcza silnego bólu, który może być trudny do opanowania. Jakie są jeszcze objawy endometriozy?

  • Ból podczas stosunku płciowego,
  • Ból przy oddawaniu moczu lub stolca,
  • Obfite krwawienie podczas miesiączki,
  • Biegunka,
  • Zaparcia,
  • Wzdęcia,
  • Zmęczenie.

Znalezienie ulgi w bolesnych objawach związanych z endometriozą jest ważne. Na szczęście istnieje wiele domowych sposobów, które nie zastąpią leków, ale przynajmniej pomogą złagodzić objawy tej choroby. Ale czy właściwie można wyleczyć endometriozę?

Czy można wyleczyć endometriozę?

Z tym pytaniem udaliśmy się do ginekologa dr Jacka Tulimowskiego. Według niego „to jest choroba do końca życia”. - Endometriozę, jak się rozpozna, to się ma. Na dzień dzisiejszy nikt z nas klinicystów, lekarzy, specjalistów nie jest w stanie powiedzieć „Proszę Pani, ja Panią w 100 proc. wyleczyłem z endometriozy. Ja obecnie wyleczyłem Panią z endometriozy, nie ma Pani objawów endometriozy, ale nie zwalnia, to Pani i mnie z copółrocznego, corocznego obserwowania Pani organizmu, wykonywania badań, chociażby USG ginekologicznego, USG jamy brzusznej celem stwierdzenia, czy następuje wznowa tego procesu”, bo te procesy bardzo lubią się wznawiać – wyjaśnił lekarz w rozmowie z Poradnikiem Zdrowie.

Dowiedz się więcej o endometriozie i przeczytaj: Endometrioza: objawy, diagnoza, leczenie endometriozy!